Мы из Кронштадта
Feb. 28th, 2017 08:18 pm![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)

Здавалося б, що нам до того москальського Кронштадта і до майже столітньої історії з тим самим повстанням? Але сьогодні ми маємо, таки, річницю його початку, бо саме 28 лютого 1921 роки там все завертє...
Щоб зрозуміти причини Кронштадтського повстання і яке відношення до нього мають українці і Україна, необхідно розуміти, що половина кронштадтських матросів були призовниками з Лівобережжя України, де діяла тоді армія Махна і багато з них встигли повоювати в Українській Повстанській Армії (насправді ця армія правильно називалася «Революційна повстанська армія України», що все одно натякає на деяку спадкоємність). Звідси і порядок денний.
До цього моменту ті самі революційні матроси балтійці в значній частині і так були анархістами, але навіть у самого тру-анархіста князя Кропоткіна вони викликали враження суперечливі, так що історія з відомого фільму про те, хто ще хоче «отвєдать комісарського тєла» цілком могла мати під собою реальні факти. Але справа не в цьому.

Кронштадтське повстання, про яке так довго говорили анархісти, нарешті відбулося. Кронштадтське гасло «Вся влада радам, а не партіям» більшовикам з відомих причин не сподобалось і на «примус до миру» кинули того самого Мішу Тухачевського, який перед цим «билінно обдєлался» в Польщі.
Результат був заздалегідь передбачуваний, але червоним довелося сильно понервувати, так як перші атаки були відбиті, а в регулярних частинах почалися заворушення. Їх розбавили червоними курсантами та міліціонерами, провели децимації і знову кинули на штурм.

У результаті все закінчилося так, як закінчилося. Частина Кронштадтського гарнізону звалила до сусідньої Фінляндії по льоду Фінської затоки (вона тоді була зовсім поруч, тому пішки туди можна було дійти за кілька годин), частина загинула в бою. З тими, хто потрапив в полон була проведена виховна робота, яка знайшла відображення в народній пісні зі словами «Возлє сортіра латишський стрєлок – трудно вязать пєтлю із рубахі».
Що характерно, махновці всерйоз розробляли плани щодо взяття Петрограда і вже 7 березня зв'язалися по радіо з Кронштадтського матросами.
Так що історія могла піти трохи по-іншому.
